U17 U14 U21 O21
  AUSTRALIAN JUNIOR MASTERS            
  WATER SKI CHAMPIONSHIPS            
  Hosted by:- Albury - Wodonga Water Ski Club            
Water Parkland WODONGA     AUS 044         26 - 27th Jan. 2002  
Under 17 Boys   SLALOM RESULTS        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Wiseman Warwick 1986 W.A 27.50 21.50 49.00 1 3.50@13.00m58k 928.57
Brown Jackson 1986 VIC 26.00 21.50 47.50 2 2.00@13.00m58k 897.96
Moffatt Tim 1984 S.A 14.50 31.00 45.50 3 1.00@12.00m58k 1000.00
Scott Jordan 1987 S.A 26.00 18.50 44.50 4 2.00@13.00m58k 897.96
Scott' Cameron 1986 Tas 18.00 25.25 43.25 5 1.25@13.00m58k 882.65
Heys Jonathon 1984 VIC 5.50 22.00 27.50 6 4.00@14.25m58k 816.33
Cockburn Mitchell 1986 NSW 1.50 22.50 24.00 7 4.50@14.25m58k 826.53
Wiseman' Blair 1985 W.A 18.50 0.00 18.50 8 0.50@14.25m58k 744.90
Stretch James   TAS 7.50 1.50 9.00 9 1.50@18.25m58k 520.41


Under 17 Boys   TRICK Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Cockburn Mitchell NSW 3200 5650 8850 1 5650 1000.00
Moffatt Tim   S.A 2300 3610 5910 2 3610 638.94
Scott Jordan   S.A 2220 3610 5830 3 3610 638.94
Moffatt Ben   S.A 3680 2050 5730 4 3680 651.33
Wiseman Warwick   SA 2520 1770 4290 5 2520 446.02
Brown Jackson   Vic 1650 2140 3790 6 2140 378.76
Heys Jonathon   Vic 1600 2090 3690 7 2090 369.91
Scott' Cameron   S.A 1070 1070 2140 8 1070 189.38
Wiseman' Blair   W.A 970 810 1780 9 970 171.68


Under 17 Boys   JUMP Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Wiseman' Blair   WA 40.6 41.9 82.5 1 41.9 1000.00
Moffatt Tim   S.A 40.8 41.3 82.1 2 41.3 972.60
Scott Jordan   S.A 38.1 37.1 75.2 3 38.1 826.48
Heys Jonathon   Vic 37.8 36.9 74.7 4 37.8 812.79
Cockburn Mitchell   NSW 34.5 38.0 72.5 5 38.0 821.92
Wiseman Warwick   Vic 33.2 32.8 66.0 6 33.2 602.74
Brown Jackson   Vic 29.9 32.9 62.8 7 32.9 589.04
Scott' Cameron   S.A 30.1 29.5 59.6 8 30.1 461.19
Stretch James   W.A 22.2 24.4 46.6 9 24.4 200.91


Under 17 Boys   OVERALL Results        
Surname Given Name YOB Country Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Cockburn Mitchell   NSW 826.53 1000.00 821.92   2648.45 1
Scott Jordan   S.A 897.96 638.94 826.48   2363.38 2
Heys Jonathon   VIC 816.33 369.91 812.79   1999.02 3
Wiseman Warwick W.A 928.57 446.02 602.74   1977.33 4
Wiseman' Blair   W.A 744.90 171.68 1000.00   1916.58 5
Brown Jackson   VIC 897.96 378.76 589.04   1865.76 6
Scott' Cameron   S.A 882.65 189.38 461.19   1533.22 7


Under 17 Girls   SLALOM Results    
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Nowlan Karina 1987 NSW 39.00 37.50 76.50 1 3.00@12.00m55k 1000.00
Pigdon Teegan 1985 NSW 25.50 32.25 57.75 2 2.25@13.00m55k 867.65
Roadknight Tamzyn 1985 NSW 22.50 24.50 47.00 3 0.50@14.25m55k 715.69
Gray Kylie 1985 Vic 3.00 25.50 28.50 4 1.50@14.25m55k 735.29


Under 17 Girls   Tricks Results    
Surname Given Name State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Roadknight Tamzyn   NSW 3390 3390 6780 1 3390 931.32
Pigdon Teegan   NSW 3090 3640 6730 2 3640 1000.00
Nowlan Karina   NSW 1140 3460 4600 3 3460 950.55
Gray Kylie   Vic 850 2310 3160 4 2310 634.62


Under 17 Girls   Jump Results    
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Nowlan Karina   NSW 38.3 33.1 71.4 1 38.3 1000.00
Gray Kylie   Vic 28.6 32.9 61.5 2 32.9 786.56
Pigdon Teegan NSW 28.6 32.4 61.0 3 32.4 766.80
Roadknight Tamzyn   NSW 23.5 26.2 49.7 4 26.2 521.74


Under 17 Girls   Overall Results    
Surname Given Name YOB State Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Nowlan Karina   NSW 1000 950.55 1000.00   2950.55 1
Pigdon Teegan   NSW 867.65 1000.00 766.80   2634.45 2
Roadknight Tamzyn   NSW 715.69 931.32 521.74   2168.74 3
Gray Kylie   VIC 735.29 634.62 786.56   2156.47 4


Under 14 Boys   SLALOM Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Adams Nick 1988 VIC 21.25 28.00 49.25 1 4.00@16.00m55k 1000.00
Hewson Chas 1987 W.A 18.00 23.00 41.00 2 5.00@18.25m55k 821.43
Redlick Ben 1987 VIC 13.50 15.50 29.00 3 3.50@18.25m52k 553.57
Creese Matt 1987 TAS 10.00 12.00 22.00 4 0.00@18.25m52k 428.57
Brown Lewis 1990 VIC 2.00 1.50 3.50 5 2.00@18.25m46k 71.43
Pollock Alex   VIC 1.25 0.50 1.75 6 1.25@18.25m46k 44.64


Under 14 Boys   Tricks Results    
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Hewson Chas 1987 W.A 1850 1400 3250 1 1850 1000.00
Brown Lewis 1990 VIC 1120 660 1780 2 1120 605.41


Under 14 Boys   Jump Results    
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Hewson Chas 1987 W.A 18.5 19.9 38.4 1 19.9 1000.00
Creese Matt   W.A 14.0 14.9 28.9 2 14.9 560.62


Under 14 Boys   Overall Results    
Surname Given Name YOB State Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Hewson Chas 1987 W.A 821.43 1000.00 1000.00   2821.43 1
Creese Matt   TAS 428.57 #N/A 560.62   #N/A 2


Under 14 Girls   SLALOM Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Scott Chelsea 1989 S.A 42.50 44.00 86.50 1 2.00@16.00m52k 1000.00
Brown Jamie-Lee 1988 Vic 43.00 43.00 86.00 2 1.00@16.00m52k 977.27
Briant Michale 1989 NSW 43.00 39.25 82.25 3 1.00@16.00m52k 977.27
Bennie Tegan 1989 NSW 31.25 35.00 66.25 4 5.00@18.25m49k 795.45
Pollock Kate   VIC 0.00 3.00 3.00 5 3.00@18.25m34k 68.18


Under 14 Girls   Tricks Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Briant Michale NSW 4920 5680 10600 1 5680 1000.00
Scott Chelsea S.A 3590 2290 5880 2 3590 632.04
Brown Jamie-Lee VIC 1470 1840 3310 3 1840 323.94
Pollock Kate VIC 960 680 1640 4 960 169.01
Bennie Tegan NSW 780 860 1640 4 860 151.41


Under 14 Girls   Jump Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Scott Chelsea   S.A 16.7 18.0 34.7 1 18.0 1000.00
Bennie' Stephanie   NSW 9.8 11.5 21.3 2 11.5 408.18


Under 14 Girls   Overall Results        
Surname Given Name YOB State Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Scott Chelsea   S.A 1000 632.04 1000   2632.04 1


Under 21 Men   SLALOM Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Final Score Place Best Score Overall
         
Wing Joel   NSW 31.00 32.50 32.50 1 2.50@11.25m58k 1000.00
Morris Andrew 1981 S.A 29.00 25.00 25.00 2 5.00@12.00m58k 938.05
Stratford Luke   VIC 16.50 16.00 16.00 3 4.50@14.25m58k 716.81
Schmidt Brent   VIC 19.50 15.50 15.50 4 1.50@13.00m58k 769.91


Under 21 Men   TRICK Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Final Score Place Best Score Overall
         
Wing Joel   NSW 3660 10330 10330 1 10330 1000.00
Schmidt Brent   VIC 6130 6580 6580 2 6580 636.98
Morris Andrew   S.A 4750 5000 5000 3 5000 484.03


Under 21 Men   JUMP Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Final Score Place Best Score Overall
         
Wing Joel   NSW 53.6 56.2 56.2 1 56.2 1000
Morris Andrew S.A 48.2 52.2 52.2 2 52.2 871.795
Stratford Luke   VIC 42.8 43.8 43.8 3 43.8 602.564


Under 21 Men   OVERALL Results        
Surname Given Name YOB State Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Wing Joel   NSW 1000.00 1000 1000   3000.00 1
Morris Andrew   S.A 938.05 484.03 871.79   2293.88 2


Under 21 Women   SLALOM Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Bowen Kelly 1983 VIC 35.00 36.50 36.50 1 0.50@12.00m55k 950.98
Humphrey Cathryn 1983 NSW 29.50 33.00 33.00 2 3.00@13.00m55k 882.35
Leopold Vanessa 1983 W.A 39.00 31.00 31.00 3 3.00@12.00m55k 1000.00
Hayward Belinda   NSW 26.00 22.50 22.50 4 2.00@14.25m55k 745.10
Cockburn Elise 1982 NSW 19.50 0.50 0.50 5 1.50@16.00m55k 617.65


Under 21 Women   TRICK Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Bowen Kelly   VIC 4390 3940 3940 1 4390 1000.00
Humphrey Cathryn   NSW 3800 3930 3930 2 3930 895.22
Hayward Belinda   NSW 3660 3660 3660 3 3660 833.71
Cockburn Elise   NSW 3260 3260 3260 4 3260 742.60
Leopold Vanessa   W.A 760 2620 2620 5 2620 596.81


Under 21 Women   JUMP Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Bowen Kelly   VIC 37.8 40.3 40.3 1 40.3 1000.00
Leopold Vanessa   W.A 38.9 40.0 40.0 2 40.0 987.12
Cockburn Elise   NSW 31.4 34.7 34.7 3 34.7 759.66
Humphrey Cathryn   NSW 27.0 29.8 29.8 4 29.8 549.36


Under 21 Women   OVERALL Results        
Surname Given Name YOB State Slalom Tricks Jump   Total Place
                   
Bowen Kelly   VIC 950.9804 1000 1000   2950.98 1
Leopold Vanessa   W.A 1000 596.8109 987.1245   2583.94 2
Humphrey Cathryn   NSW 882.3529 895.2164 549.3562   2326.93 3
Cockburn Elise   NSW 617.6471 742.5968 759.6567   2119.90 4


Over 21   SLALOM Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
   
Maginnity Terry   NSW 3.50 6.50 10.00 1 0.50@16.00m58k 1000.00
   
 
Jackson Karen   VIC 32.50 31.00 63.50 1 2.50@11.25m58k 1000.00
Southwell Nicki   ACT 26.50 27.00 53.50 2 3.00@12.00m58k 902.65


Over 21   TRICK Results        
Surname Given Name YOB State Round1 Round 2 Score Place Best Score Overall
         
Jackson Karen   VIC 2830 2830 5660 1 2830 794.94
Southwell Nicki   ACT 3560 1890 5450 2 3560 1000.00


Over 21   Overall Results    
Surname Given Name YOB Country Slalom Tricks Jump   Total Place
                 
Jackson Karen   VIC 1000.00 794.94 1000.00   2794.94 1
Southwell Nicki   ACT 902.65 1000.00 256.41   2159.07 2
TOP